Komody

 
 » Bez drezu to nepôjde
Bez drezu to nepôjde

Hoci spodné skrinky kuchynskej linky skrývajú zabudovanú umývačku riadu, bez kuchynského drezu, ktorý neznamená len miesto na umývanie riadu, sa v kuchyni nezaobídete. Viac ako 60% prác v kuchyni sa odohráva práve pri kuchynskom dreze. Preto je mimoriadne dôležité mať toto zariadenie čo najlepšie.

Skôr ako sa rozhodnete pre kúpu drezu, mali by ste si zvážiť, čo od neho očakávate, jeho tvar, farbu, vhodný materiál a určiť  cenovú kategóriu. V závislosti od toho, aké bude hlavné využitie drezu, vyberajte veľkosť. Ak v ňom budete denne umývať rikuchynskej linkyad, zvoľte väčší, ak má slúžiť len na oplachovanie zeleniny a iných potravín, netreba to s veľkosťou preháňať. Nezabudnite ani na hĺbku drezu. Plytké drezy sú nepraktické a aby ste nemali pracovnú dosku či podlahu neustále postriekanú vodou, hĺbka by mala byť od 19 do 25 cm. Vyberajte si radšej drez, ktorý obsahuje prepad. Má bezpečnostú funkciu, s ním sa nemusíte obávať pretečenia vody z drezu.

Jednoduché alebo viacdielne drezy sú vybavené rôzne hlbokými odkvapkávacími plochami a vaničkami. Ich súčasťou sú filtračné misky so sitkom, koše na riad, prípravné dosky, tácky a ďalšie praktické a užitočné doplnky, ktoré uľahčujú a spríjemňujú nie príliš obľúbenú prácu - umývanie a oplachovanie riadu a zeleniny.

Drezy z akéhokoľvek materiálu - kovový, keramický, z umelého kameňa - sa inštalujú do pracovnej dosky rôznymi spôsobmi.

Klasická metóda montáže je umiestnenie drezu zhora do výrezu v pracovnej doske. Drezy na osadenie do pracovnej dosky sú na trhu zastúpené v omnoho väčšom počte ako iné druhy. Hodia sa ku každému typu kuchynskej linky a pri výbere netreba dávať pozor na rôzne obmedzenia. Pretože sa vsádzajú do výrezu v pracovnej doske, ktorý sa dá urobiť kdekoľvek, poskytujú  veľkú variabilitu pri umiestňovaní.

Ďalší spôsob je umiestnenie drezu pod rovinu pracovnej dosky, čo je praktické hlavne pre pevné pracovné plochy. Svojím okrajom nezmenšujú pracovnú plochu a nečistoty z dosky ľahko zotriete priamo do drezu.

Zabudovanie drezu do roviny s pracovnou doskou je špeciálny spôsob, ktorý umožňuje úplne rovný a neprerušovaný povrch medzi drezom a okolitou pracovnou plochou. Údržba drezu je jednoduchá. Kuchynské nečistoty a vodu treba zotrieť priamo do drezu. Pretože v bloku nie sú škáry, v ktorých by sa mohli nečistoty hromadiť, perfektná hygiena umývacieho centra je zaručená. Okrem atraktívneho vzhľadu získate aj väčšiu pracovnú plochu.

Drezy sa vyrábajú z rôznorodých, rozmanitých materálov, ktoré majú jedno spoločné - kvalitu. Výrobcovia kladú dôraz na to, aby používali materiály, ktoré sú hygienické, ľahko sa ošetrujú a sú schopné udržať si čo najdlhšie svoj pôvodný vzhľad. Pri výbere materiálu drezu nezabudnite zvážiť nielen cenu, ale aj jeho trvanlivosť a nároky na každodennú údržbu.

Antikoro reprezentuje tradičný, vysoko komfortný materiál s celým radom vynikajúcich vlastností. Nepodlieha korózii, je ľahko formovateľný, odoláva v domácnosti používaným kyselinám a lúhom, nepoškodí ho teplo a vďaka dostatočnej pružnosti nepodľahne ani lomu. Ak si vyberiete lacnejší antikorový drez z tenšieho plechu, dlho vám nevydrží. Kvalitný antikorový materiál by mal byť hrubý minimálne jeden milimeter. Rozhodnite sa radšej pre profilované antikoro s takzvanou ľanovou alebo tkanou štruktúrou, ktoré je o niečo drahšie, ale stabilný vzhľad si zachová dlhšie ako hladký povrch.

Smalty predstavujú trvalé spojenie dvoch materiálov - stabilnej a pritom ľahko formovateľnej ocele a smaltovanej taveniny. Je to sklovina so zvláštnym chemickým zložením, ktorá dosahuje tvrdosťm tepelnú a povrchovú odolnosť ako sklo. Smaltované drezy sú tiež odolné proti korózii, pôsobeniu svetla, bežným domácim kyselinám a lúhom. Ich hladký nepórovitý povrch je vysoko hygienický a ľahko sa udržiava.

Ešte chúlostivejšie na oder ako antikorové drezy sú keramické, i keď sa na úpravu ich povrchov používajú špeciálne tvrdé glazúry.

Snáď najideálnejším materiálom je umelý kameň. Drezy z umelého kameňa si vyberú tí, ktorým vadí malá odolnosť antikora proti poškriabaniu alebo chcú, aby aj drez ladil so zvyškom kuchyne. Umelý kameň je vyrobený z drveného kameňa spojeného s akrylátovou živicou. Materiál sa pigmentuje, preto je možné vybrať si z mnohých farieb. je príjemný na dotyk a ľahko sa udržiava. Vďaka špeciálnej technológii výroby je tento materiál tvrdý, pevný, odolávajúci poškrabaniu, chemikáliám aj vysokým teplotám. Umelý kameň nájdete pod rôznymi obchodnými názvami - silgranit, fragranit, riegranit, corian. Všetky majú vynikajúce vlastnosti - dlhú životnosťm trvanlivosť, odolnosť, ktoré vyvážia aj vyššiu cenu. Vďaka tomuto modernému materiálu drezy dnes hýria farbami. Vyhotovujú sa v širokej palete efektných farebných odtieňov od bielej, cez pieskovú, farbu mokka, sivú, béžovú, zafírovomodrú či smaragdovozelenú, až po tmavohnedú a antracitovú. na výber sú aj farby s metalickým efektom.

Trh ponúka bojatý výber drezov rozličných tvarov. Rozhodovať sa môžete medzi drezmi oválnymi, okrúhlymi, obdĺžnikovými, štvorcovými, trojuholníkovými.... V ponuke nájdete drezy malé, veľké, rohové, pôsobiace nadčasovo, elegantne i originálne a netradične.

MzVlMzZkOT