Komody

 
 » Kuchynské batérie
Kuchynské batérie

Najviac namáhaným zariadením v kuchyni je určite vodovodná batéria. Jej výberu by sme mali preto venovať dostatočnú pozornosť. Kvalitné kuchyne Vám ponúka značka Potočan.

Aký je rozdiel medzi kúpeľňovou a kuchynskou batériou?

Fungujú na rovnakom princípe, líšia sa len tvarom a pohyblivosťou. Rozdiel je predovšetkým v otočnom ramene kuchynských armatúr a jeho tvarovania - býva dlhší a vyšší. Technická podstata kuchynských batérií v podstate odpovedá batériám umývadlovým.

Základom klasických dvojventilových zmiešavacích batérií, pri ktorých sa teplota aj prietok vody nastavujú pomocou dvoch kohútikov, sú tzv. batériové vŕšky fungujúce na princípe ventilu. Drvivú prevahu však dnes majú v kuchyni praktickejšie pákové batérie s keramikou, ktorá zaisťuje zmiešavanie vody. Pohybom zbrúsených, vzájomne sa prekrývajúcich doštičiek s otvormi sa mení teplota a množstvo vody.  Kvalitné kartuše by mali vydržať 15 až 20 rokov. Niektoré batérie sú vybavené tiež perlátorom, ktorý obohacuje vodu vzduchom a udržuje tak batériu bez usadenín vodného kameňa.

Kuchynské batérie sa dajú montovať priamo na stenu, alebo na drez či kuchynskú linku. Moderným kuchyniam dominujú jednootvorové stojanové pákové batérie. Komfort batérie spočíva vo veľkosti uhlov otáčania páky - čím je väčšia, tým ľahšie a presnejšie sa dá nastaviť teplota vody.

Ľudia uznávajúci rustikálny štýl majú v obľube dvojvrškové  armatúry. Najčastejšie majú podobu jednootvorovej stojanovej batérie s dvoma, obvykle krížovými rukoväťmi na studenú a teplú vodu.

Rozhodnutie, akej batérii dáme prednosť, musíme urobiť už pred nákupom a zabudovaním drezovej súpravy. Okrem praktických hľadísk berieme pri výbere do úvahy aj celkový štýl našej kuchyne, kde patria aj kuchynské stoly. Kvalitné jedálenské stoly nájdete aj u značky iKuchyne. Ponuka kuchynských batérií zahŕňa batérie zmiešavacie s kohútikmi, pákove zmiešavacie, pákové zmiešavacie s otočným ramenom, sklopné pod okno, otočné armatúry, armatúry s dlhšou odtokovou trubicou, so sprškou či teleskopickou a vysúvacou hadicou. U pákových batérií zviera trubica na vodu s ovládacou pákou rôzny uhol, ktorý je daný pohodlím pri ovládaní. Pri nákupe batérie si preto vyskúšajme ovládanie páky, či dobre sadne do ruky, a jej vzdialenosť od huby - musí sa nám medzi ne prakticky zmestiť ruka.

Okrem štandardných modelov, ktoré sa spúšťajú pomocou kohútikov či páky, existujú tiež batérie vybavené senzorom umožňujúci bezdotykové spustenie vody. Táto možnosť v kuchyni je veľmi vítaná - pri varení máme často ruky špinavé od potravín.

M2Q0ZWYzN2