Komody

 
 » Kuchynské drviče odpadu
Kuchynské drviče odpadu

Každá kuchyňa je spojená s produkciou odpadu priemyselnej výroby a zbytkov organického pôvodu. V odpadkových košoch a kontajneroch dochádza k najväčším hygienickým problémom práve s mokrým odpadom, ktorý tvorí z prevažnej väčšiny hnijúce organické zbytky vo forme potravín či ovocia alebo zeleniny. Tieto zbytky sú vyloženou pochúťkou pre myši, potkany a krysy. A pretože stanovištia kontajnerov sú v bezprostrednej blízkosti našich domácností, nevedomky lákame živočíšnych nositeľov nebezpečných infekcií priamo pred vlastný prah. Vidieť krysy, či potkany pri kontajneroch nie je nič výnimočné. Prítomnosť holdavcov prináša riziko prenosu vysoko infekčných a smrteľne nebezpečných ochorení, ktoré postihujú hlavne deti, hrajúce sa v blízkosti kontajnerov alebo v mieste zvýšeného počtu hlodavcov. Mokré odpady zhoršujú kvalitu horenia a tak spôsobujú technologické problémy pri likvidáciách v spaľovňách odpadu. Odpady organického pôvodu spôsobujú problémy aj pri krátkodobom uskladnení v domácnosti. V koši dochádza k hnitiu, kvaseniu a vytváraniu pachu, pretože odložené zbytky zostávajú v miestnosti pri izbovej teplote v lepšom prípade najmenej niekoľko hodín.

A táto doba dostačuje k naštartovaniu zdraviu škodlivých procesov. tekuté zbytky - omáčky, polievky, zbytky mlieka a ryže - spracuje drvič, bez toho aby hrozilo vyliatie alebo ušpinenie koša. Pri príprave jedla sa tiež nevyhneme úprave surového mäsa alebo čisteniu koreňovej zeleniny. Z hygienického hľadiska nesmie dochádzať ku kontaktu špinavej pracovnej plochy s oblasťou čistého procesu varenia. Riešením je použitie drezu s drvičom, ktorý všetok organický odpad spracuje na mieste bez ďalšej manipulácie.

Kuchynské drviče tak ponúkajú veľmi ekologický spôsob likvidácie potravinového odpadu, ktorým naviac efektívne triedime organický potravinový odpad od odpadu bežného a priemyslového. Kúpiť si elektrický drvič kuchynského odpadu nie je v našich podmienkach otázkou veľkých nákladov. Naviac je nutné si uvedomiť, že sa  jedná o investíciu na 10 rokov. Bežne ponúkané typy drvičov s výkonom okolo 250 W pre využitie v domácnosti sa už dnes dajú kúpiť v cenách približne od 300 EUR, pre bistrá a reštaurácie je to o niečo drahšie. Naša spoločnosť sa venuje aj výrobe a predaju moderných kuchýň a kuchynských liniek.

Už dlhšiu dobu sa viedla polemika o tom, či je vhodné používať alebo nepoužívať drviče kuchynského odpadu. Je celkom prekvapivé, že sa táto polemika vedie väčšinou na základe domnienok a nikdy na základe nejakých faktov. Existujú štúdie, ktoré boli vypracované v USA, Austrálii a v Západnej Európe. Tieto štúdie preukazujú veľký prínos používania drvičov kuchynského odpadu pre životné prostredie.

MzNmZjFkM