Komody

 
 O drezoch

O drezoch / drezy

 

Aj keď je dnes vačšina domácností vybavená umývačkou riadu, bez drezu sa stále nikto neobíde. Na rozdiel od pôvodných smaltovaných typov sa tie súčasné vyrábajú z praktickejsích materiálov, sú rozmanito tvarované, rôznofarebné, a stávajú sa tak i dôležitým estetickým prvkom ...

Pri plánovaní novej kuchyne je potrebné venovať výberu drezu veľkú pozornosť. Táto zdanlivo menej dôležitá súčasť kuchynskej linky totiž výrazne ovplyvní jej vzhľad a funkčnosť.

Na tvare záleží


Skôr než sa začnete zaoberať voľbou materiálu a farby drezu, je potrebné si premyslieť, aký veľký a členitý drez potrebujete. Jedno drezu v tvare štvorca alebo obdĺžnika pôsobia veľmi elegantne a hodia sa najviac do minimalisticky ladených kuchýň. Nie sú ale príliš vhodné tam, kde sa často varí a kuchyňu používa viac osôb. Jedno drezy sa vyrábajú taktiež v okrúhlom tvare, ktoré sa viacej hodia do rustikálnych kuchýň.

 

Krátko predtým, ako sa začali masovo využívať umývačky riadu, boli veľmi populárne dvoj drezy s dvoma rovnakými vaničkami. Jedna slúžila na umývanie riadu a v druhej sa riad oplachoval, alebo sa využívala ako odkapávacia plocha. Z dnešného pohľadu už nie je toto riešenie veľmi praktické, pretože zaberá zbytočne veľa miesta, ktoré je možné využiť lepšie. Obľúbené sú tiež dvoj drezy s jednou menšou vaničkou, ktorá sa používa na oplachovanie potravín.

Súčasťou drezu býva odkvapávacia plocha i niektoré praktické doplnky, ako sú napríklad posuvné dosky, alebo dávkovače saponátu
.

 

Zhora, zdola, do roviny

 

Drezy sa rozlišujú tiež podľa spôsobu montáže na naložené, podstavné, zabudované do roviny s pracovnou doskou, alebo samostatné, na mieru vyrábané drezy, ktoré sú pevnou súčasťou pracovnej dosky.

Naložené drezy sa montujú na pracovnú dosku zhora tak, že ich okraj troška vyčnieva nad rovinu pracovnej dosky. Montáž tohoto typu drezu je jednoduchá, pretože nevyžaduje dokonale presný výrez. Podstavné drezy sa pripevňujú zo spodnej strany. Rezné plochy v doske sú pohľadové, takže je nutné ich následne povrchovo upraviť. Veľmi elegantne pôsobia drezy zabudové do roviny s pracovnou doskou. Vhodným materiálom na dosku je hlavne umelý alebo prírodný kameň. Samostatné drezy, označené tiež ako umývacie centrá, sa vyrábajú z keramiky a ukladajú sa priamo na montážnu skrinku.

 

Prajete si oceľ, alebo granit ?

 

Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia drezy zhotovené z kompozitných materiálov. Vyrábajú sa pod rozmanitým obchodným označením a ich základ tvorí vysoké percento mletého prírodného kameňa, ktorý je doplnený o akrylátové lepidlo. Pri zahriati na vysokú teplotu sa tento materiál dobre tvaruje, umožňuje spoje bez špár a v konečnej podobe má radu praktických vlastností. Je odolný, tvrdý, stálofarebný, nie je krehký, ľahko sa udržuje a opravuje . Vzhľadom k ľahkej tvarovateľnostije v súčasnosti na trhu široká ponuka rozmanitých foriem, rozmerov a farieb, takže je možné nimi vybaviť aj atypickú kuchyňu. I napriek tvarovým a farebným možnostiam kameninových drezov sa stále veľkému záujmu tešia i rôzne tvarované drezy z nerezu. Okrem leštenej ocele, ktorej žiarivý lesk sa horšie udržuje, je možné zvoliť nerezový drez s povrchovou úpravou ( napríklad tkanou štruktúrou ), na ktorej nie su zaschnuté kvapky toľko viditeľné. Výhodou drezu z nerezu je, že sa hodí ku všetkým typom kuchýň a majú takmer neobmedzenú životnosť.

 

Skôr na výstavách a veľtrhoch ako v domácnostiach sa môžete stretnúť i s drezmi z netradičných materiálov, ako je napríklad sklo, prírodný kameň alebo drevo. S ich širším uplatnením sa však vzhľadom k vyšším cenám a obmedzeným možnostiam týchto materiálov nepočíta.

M2FlYjcw